قیمت پایانی سهم چیست؟

قیمت پایانی

مقدمه

 همانطور که می‌دانیم در هر روز کاری در بازار بورس، سهام در بازه مجاز قیمتی امکان نوسان را دارند. بازه مجاز برای نمادهای موجود در بازار اصلی بورس از %۵- تا %۵+ درصد، برای حق تقدم و صندوق واسطه گری مالی (ETF) برابر مثبت و منفی ۱۰ درصد و برای نمادهای موجود در بازار فرابورس با توجه به نوع بازار به ترتیب تابلو پایه زرد مثبت و منفی ۳ درصد، پایه نارنجی مثبت و منفی ۲ درصد و پایه قرمز مثبت و منفی ۱ درصد می‌باشد. مبدا این نوسانات قیمت پایانی روز قبل سهم بوده که با توجه به آن حدود بالا و پایین نوسان مشخص می‌شود.

 

محاسبه قیمت پایانی سهم در هر روز معاملاتی

 نحوه محاسبه قیمت پایانی سهم در یک روز معاملاتی را ابتدا با یک مثال فرضی ارائه نموده و سپس چگونگی محاسبه این قیمت برای نماد کمینا (شیشه سازی مینا) که در تابلوی بازار پایه زرد فرابورس قرار دارد را شرح می‌دهیم.

 فرض می‌کنیم معاملات انجام شده برای سهام یک نماد فرضی با بازه قیمتی ۵۸۲۳ – ۶۴۳۵ با قیمت پایانی روز قبل که برابر ۶۱۲۹، در یک روز معاملاتی طبق جدول زیر باشد

با توجه به جدول فوق، میانگین حجمی قیمت به صورت زیر محاسبه می‌شود:

این میانگین حجمی قیمت یک روز معاملاتی برای این سهم است که در گذشته همان قیمت پایانی بود. اما طبق قوانین جدید ملاک محاسبه قیمت پایانی سهم، حجم مبنای آن می‌باشد.

در صورتی که حجم معاملات بزرگتر یا مساوی حجم مبنا باشد، مقدار قیمت‌پایانی با میانگین وزنی قیمت برابر است اما اگر حجم معاملات انجام شده طی روز کمتر از حجم مبنا باشد، مقدار آن کمتر از میانگین وزنی قیمت‌ها خواهد بود.

در این صورت برای محاسبه قیمت پایانی باید از فرمول زیر استفاده شود:

فرمول محاسبه قیمت پایانی

حجم مبنای سهام فوق برابر ۱۰۴۸۸۰۰۰ سهم بوده و با توجه به اینکه در روز معاملاتی اخیر حجم معاملات برابر ۴۱۰۹۰۰۰ سهم بوده است. پس برای سهم فوق قیمت پایانی برابر:

مثال دوم محاسبه قیمت پایانی سهام شرکت شیشه سازی مینا است. ابتدا از سایت www.tsetmc.ir نماد کمینا را جستجو کرده و صفحه مربوط به آن را گشوده سپس روی زبانه اطلاعات تکمیلی که در تصویر زیر مشخص شده کلیک می‌کنیم.

پنجره ای جدید باز شده که از گزینه های داخل آن، روی گزینه آخر یعنی ریز معاملات کلیک می‌کنیم. پنجره دیگری همانند تصویر زیر باز شده که ریز معاملات یک روز معاملاتی سهم را نشان می‌دهد.

 همانطور که در تصویر مشخص است در روز چهارشنبه ۲۳ مهر ماه ۱۳۹۹ تعداد ۶۴ معامله با حجم ۴۴۱۴۳ برگه سهم روی این نماد صورت گرفته که با توجه به صف فروش بودن این سهم، کل این حجم معامله در پایینتر قیمت دامنه روز یعنی ۳۰۰۲۱ ریال انجام شده است. با در نظر گرفتن حجم مبنای این سهم که ۶۴۷۶۰۶ می‌باشد، قیمت پایانی این روز سهام کمینا که به عنوان قیمت مبدا دامنه روز معاملاتی بعدی در نظر گرفته می‌شود به صورت زیر محاسبه خواهد شد:

 

تفاوت قیمت پایانی و آخرین قیمت معامله در معاملات بورس

 قیمت پایانی معادل میانگین وزنی قیمت‌های مختلف معامله شده در طی همان روز با در نظر گرفتن حجم مبنا است. اما قیمت آخرین معامله برابر با آخرین قیمتی است که تا آن لحظه قیمت عرضه و تقاضا با هم برابر شده و معامله‌ای انجام شده است.

 

استراتژی معاملاتی ساده با استفاده از اختلاف قیمت پایانی با قیمت آخرین معامله سهم

 معامله گران حرفه‌ای معمولا در ساعات پایانی بازار که تا حدودی جو هیجانی بازار در ساعات ابتدایی فرو کش کرده است، اقدام به معامله می‌کنند.

 یکی از استراتژی‌های ساده معاملاتی مورد استفاده معامله گران به این صورت است که چنانچه در نیم ساعت آخر بازار بین قیمت آخرین معامله و قیمت پایانی سهمی بیش از ۲ درصد اختلاف وجود داشته باشد و قیمت آخرین معامله بیشتر از قیمت پایانی باشد و همچنین سهم از نظر نموداری شرایط مناسبی داشته باشد، در روز معاملاتی بعدی مثبت خواهد بود و یا ممکن است با صف خرید کار خود را آغاز کند.

 البته باید در نظر داشت که در بازار فقط با احتمالات کار می‌کنیم. هیچ تحلیلی هم صد در صد نیست و امکان خطا در آن وجود دارد. یعنی به احتمال ۸۰ درصد در روز معاملاتی آتی آن سهم مثبت و یا صف خرید خواهد بود. بنابراین ۲۰ درصد احتمال خطا وجود دارد. پس نیاز است که پس از انتخاب سهام بر این اساس، تحلیل جامعی هم از آن سهم داشته باشید تا احتمال خطا کاهش یابد.

(۴) نظرات

 • محمد آذر 2, 1399 @ 10:17 ق.ظ

  عالی . ممنون از اطاعات مفید و وبگاه فاخر شما.

 • حسین آذر 2, 1399 @ 11:37 ق.ظ

  با سلام
  مطالب جالب و آموزنده ای بود

 • داود آذر 2, 1399 @ 12:09 ب.ظ

  عالی و شیوا توضیح دادید

 • مستانه آذر 3, 1399 @ 1:46 ب.ظ

  من تازه دارم با این مفاهیم آشنا میشم، این مطالب خیلی بهم کمک کرد، امیدوارم ادامه دار باشه، واقعا ممنونم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X