کد بورسی چیست؟ (مدارک مورد نیاز و شرایط دریافت کد بورسی)

کد بورسی چیست؟ (مدارک مورد نیاز و شرایط دریافت کد بورسی)

 برای ورود به بورس و انجام خرید و فروش سهام در آن شما نیاز به یک کد بورسی دارید که فقط  مختص به شخص شماست. توجه داشته باشید که هر سرمایه‌گذار فقط می‌تواند یک کد بورسی داشته باشد. شخصی که دارای کد بورسی است می‌تواند از طریق نرم‌افزار معاملات آنلاین یا پنل معاملات اینترنتی، نسبت به معامله سهام اقدام نماید.

 

کد بورسی یا کد سهامداری چیست؟

 کد سهامداری یا کد بورسی (Stock code)، شناسه‌ای واحد است که از تعدادی حرف و عدد تشکیل شده است. هر فرد چه حقیقی چه حقوقی در سامانه اطلاعاتی بورس، بوسیله این کد شناسایی خواهد شد. افراد با این کد، قادر خواهند بود که به خرید و فروش سهام در بورس اوراق بهادار بپردازند.

 در واقع همانند این می‌باشد که وقتی شما به بانک به منظور افتتاح حساب مراجعه می‌کنید یک شماره حساب انحصاری برای شما صادر می‌شود و هیچ‌گاه این شماره با فرد دیگری برابر نخواهد بود.

 در واقع کد بورسی مانند کد ملی برای هر فرد  منحصربه‌فرد می‌باشد و تا زمانی که این کد تعریف نشود شما نمی‌توانید در هیچ نهادی اقدام به سرمایه‌گذاری مستقیم کنید و شخصاً به خرید و فروش اوراق بهادار بپردازید. کد معاملاتی اشخاص حقیقی به صورت حروف ابتدایی نام خانوادگی وی و عدد در کنار آن تعریف می‌شود.

 شما برای دریافت کد بورسی بایستی به یکی از شعب کارگزاری ‌های دارای مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار مراجعه فرمایید و در آنجا پس از ارائه مدارک هویتی و تکمیل فرم‌های مربوطه پس از گذشت چند روز کد بورسی خود را دریافت خواهید کرد.

 لازم به ذکر است که می‌توانید به صورت غیرحضوری نیز اقدام به اخذ کد سهامداری نمایید.

مدارک مورد نیاز جهت دریافت کد بورسی یا سهامداری

 مدارک لازم برای اشخاص حقیقی:

 • اصل و تصویر پشت و روی کارت ملی
 • اصل و تصویر شناسنامه از صفحه اول و صفحه توضیحات تکمیل فرم مشخصات مشتریان حقیقی
 • شماره حساب بانکی
 • شماره شبای آن حساب

مدارک لازم برای اشخاص حقوقی:

 • تکمیل فرم مشخصات مشتریان حقوقی
 • تصویر روزنامه رسمی
 • آگهی تأسیس
 • کپی شناسنامه و کارت ملی اعضای هیئت‌مدیره
 • آگهی کلیه تغییرات
 • تکمیل فرم تعهدنامه
 • تصویر اساسنامه

 همچنین پس از صدور کد بورسی با توجه به شرایطی که در ادامه ذکر خواهد شد برای شما کد معاملاتی یا همان کد آنلاین بورسی صادر می‌گردد تا از این طریق شما بتوانید به صورت آنلاین و به صورت شخصی اقدام به خرید و فروش سهام کنید.

 

شرایط صدور کد بورسی:

گذشت یک ماه از زمان صدور کد معاملاتی و قبولی در آزمون مربوطه

 در راستای افزایش دانش افراد حقیقی که قصد معامله در بورس دارند، این آزمون توسط کانون کارگزاران برگزار شده یا توسط شرکت‌های کارگزاری و با نظارت و با تائید کانون کارگزاران بورس می‌باشد.

 آزمون به صورت حضوری و مجازی برگزار می‌شود. در صورت قبولی اشخاص در آزمون مذکور مشخصات مربوط به افراد حداکثر ظرف سه روز به سمات ارسال می‌شود و پس از طی فرآیندهای مربوطه کدهای معاملاتی از قابلیت معامله برخوردار می‌شوند. همچنین در تبصره‌های این قانون آمده است که کانون کارگزاران بورس می‌تواند در راستای افزایش دانش مرتبط با بازار سرمایه و نیز ایجاد آمادگی بیشتر برای آن دسته از اشخاص حقیقی که متقاضی صدور کد معاملاتی هستند، اقدام به برگزاری دوره‌های آموزشی به صورت حضوری و مجازی کند.

 یکی از مهم‌ترین تأثیرات این بخش از قانون جدید، افزایش آگاهی سهامداران است که منجر به بهبود معاملات آنان و سرانجام افزایش کارایی و عمق بازار سرمایه می‌گردد. با توجه به افزایش تعداد کدهای معاملاتی در بازار سرمایه، در حال حاضر افزایش آگاهی سهامداران یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های قانون ‌گذاران این حوزه می‌باشد.

دریافت کد بورسی غیرحضوری

 برخی از کارگزاری‌ها شرایطی را تعریف کرده‌اند که پیرو آن سرمایه‌گذاران پس از انجام ثبت‌نام اینترنتی در بورس، گزینه مراجعه نماینده کارگزاری را انتخاب می‌کنند. در این حالت فرد یک آدرس پستی را جهت مراجعه نماینده کارگزار وارد می‌کند و دکمه تائید نهایی را می‌زند.

 پس ‌از آن اگر فرد ساکن تهران باشد طی حداکثر دو روز و چنانچه ساکن شهرستان باشد طی یک هفته نماینده به آدرس مزبور مراجعه و تمامی امور باقیمانده را در محل (خارج از شعب کارگزاری) تکمیل می‌کند و پس ‌از آن با یک فاصله زمانی کد بورسی و کد معاملاتی سرمایه‌گذار صادر می‌گردد. توجه فرمایید که در تمامی حالات فوق چنانچه افراد دارای مدرک زیر دیپلم باشند و یا امکان ارائه مدرک تحصیلی بالاتر از دیپلم را نداشته باشند امکان صدور کد آنلاین برای آن فرد وجود ندارد.

 البته اگر پیش ‌از این در یک کارگزاری افتتاح حساب کردید و الآن فراموش کردید که کدام کارگزاری بوده است، چنانچه سامانه بورسی سجام راه‌اندازی بشود  و کاملاً عملیاتی گردد از طریق این سامانه به سرعت در کارگزاری جدید خود افتتاح حساب را انجام خواهید داد و فرایند ثبت‌نام با سرعت بسیار بالایی انجام خواهد شد.

 در نهایت اینکه، هر فردی با توجه به شرایط کاری خود، فاصله شعب تا محل سکونت و بسیاری از موارد دیگر یکی از سه روش فوق را انجام می‌دهد. لازم به ذکر است که  سجام به طور کامل راه‌اندازی نشده است و به  همین دلیل تنها یکی از سه حالت مراجعه حضوری، ثبت‌نام اینترنتی و مراجعه حضوری و در نهایت ثبت‌نام غیرحضوری در بورس گزینه‌های پیش روی  سرمایه‌گذاران جهت افتتاح حساب در یکی از کارگزاری‌های مورد تائید سازمان بورس و اوراق بهادار هستند.

 همچنین در صورت انجام ثبت نام اینترنتی حتماً از صحت اطلاعات وارد شده توسط خود اطمینان حاصل کنید تا فرایند ثبت نام شما با سرعت بالاتری انجام پذیرد. چون عموماً نام کاربری و گذرواژه (پسورد) شما به شماره همراه یا ایمیل اعلامی ارسال می‌گردد.

 برای ورود به بازار سرمایه تنها مراجعه به کارگزاری‌ها کافی نیست شما باید در سامانه سجام ثبت‌نام کنید و کد تائید سجامی خود را در زمان مراجعه به کارگزاری ارائه دهید.

 

سجام چیست؟

 سجام مخفف عبارت «سامانه جامع ثبت اطلاعات مشتریان» است که برای ارائه بهتر و سریع‌تر خدمات توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه آغاز به کارکرد.

 سجام یک سامانه زیرساختی در بازار سرمایه است نه یک سامانه تجاری، زیرا هدف آن کسب درآمد نیست بلکه ایجاد یک سامانه مادر برای جمع‌آوری اطلاعات مشتریان است. این سامانه به صورت فراگیر برای ثبت‌نام اولیه تمامی سرمایه‌گذاران حقیقی، حقوقی، ایرانی و خارجی در بازار سرمایه استفاده می‌شود. بنابراین می‌توان آن را یک سامانه ملی نیز نام‌گذاری کرد.

 ثبت‌نام و احراز هویت در سامانه سجام

 بر اساس مصوبه سازمان بورس همه سرمایه‌گذاران چه افرادی که قبلاً کد بورسی دریافت کرده‌اند و چه افرادی که به تازگی وارد بازار سرمایه شده‌اند و متقاضی دریافت کد بورسی هستند،  بایستی به سامانه سجام مراجعه کرده و اطلاعات خود را در این سامانه ثبت یا در صورت لزوم ویرایش کنند. اخیراً بانک‌ها نیز از سپرده گذاران خود درخواست می‌کنند تا برای دریافت وام در این سامانه ثبت‌نام و احراز هویت کنند.

مسئول صدور کد بورسی چه کسی است؟

 کارگزاری‌های بورس اوراق بهادار تهران، مسئول صدور کد بورسی و ارائه خدمات خرید و فروش سهام و اوراق  بهادار هستند. نزدیک ۱۰۰ شرکت کارگزاری در حال حاضر در ایران فعال است ولی فقط تعداد کمی از آن‌ها خدمات مناسب، قابل‌توجه و مناسبی ارائه می‌دهند.

  مناسب بودن خدمات کارگزاری یعنی اینکه کارگزار حتی به مشتریانی که سرمایه کمی برای معامله در بورس دارند احترام بگذارد و خدمات مناسبی ارائه دهد، کارگزار نرم‌افزار به‌روز داشته باشد، اعتبار معاملاتی و حتی تخفیف اختصاص دهد.

 بعد از اینکه تمام مراحل بالا طی شد شما دارای کد معاملاتی یا اصطلاحاً کد بورسی خواهید شد و می‌توانید به خرید و فروش در بازارهای مختلف بورس و فرابورس بپردازید.

 معاملات در بازار سرمایه بر اساس معاملات برخط و معاملات غیر برخط یا آفلاین انجام می‌شود. در اینجا به تعریف هر دوی این کدهای معاملاتی و روش معاملاتی آن‌ها می‌پردازیم. ولی با توجه به قوانین موجود در بازار که در اوایل سال 99 تغییر کرد همه‌ی افراد حقیقی می‌توانند کد معاملاتی برخط یا آنلاین بگیرند.

 

معاملات برخط:

 در معاملات برخط، سرمایه‌گذار می‌تواند به صورت آنلاین آمار مربوط به نمادها، شاخص‌ها و همچنین سفارش خرید و فروش سهام را مشاهده کرده و نسبت به خرید و فروش نمادی خاص اقدام کند. پس از خرید سهام در یک نماد مشخص توسط سرمایه‌گذار، آن سهم (پس از کسر کارمزد) جز دارایی‌های خریدار محسوب می‌گردد که در پرتفوی یا سبد سهام وی قابل‌مشاهده است.

 معاملات غیر برخط:

 در این‌گونه معاملات سرمایه‌گذار به صورت آنلاین سفارش خود را روی سهمی که خواهان خرید یا فروش آن است به روی پنل معاملاتی می‌گذارد و بعد از تائید ناظر کارگزاری آن سفارش به سامانه معاملاتی فرستاده می‌شود. ولی به دلیل محدودیت‌های زیادی که این‌گونه معاملات دارند معمولاً نمی‌توان در زمان معین سهم مورد نظر را خرید یا فروش کرد زیرا سفارش شما باید به تائید ناظر کارگزار برسد و معمولاً از 10 دقیقه تا 30 دقیقه سفارش شما به سامانه معاملاتی فرستاده می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X