تحلیل بنیادی ذوب یا شرکت ذوب آهن اصفهان (سهامی عام)

تحلیل بنیادی ذوب

مقدمه

ایران در قرون و اعصار گذشته، از جهت آشنایی با نحوه تولید آهن و فولاد ، همسطح و همتراز دیگر جوامع و تمدن های بزرگ بود. اما در سه قرن اخیر به لحاظ افزایش سرعت تحولات در زمینه تکنولوژی تولید فولاد در کشورهای صنعتی و نیاز روزافزون به محصولات فولادی ، ایران در زمره وارد کنندگان محصولات فلزی قرار گرفت و ایجاد یک کارخانه ذوب آهن به عنوان صنعت مادر و یک آرمان ملی از دوره قاجار مطرح بود که همواره با موانع متعددی از جمله مشکلات سیاسی خارجی و داخلی و محدودیت های مالی مواجه بود. در این مطلب به تحلیل بنیادی شرکت ذوب آهن اصفهان با نماد ذوب می پردازیم.

توافق ایران و شوروی سابق

تا اینکه در چهارچوب پروتکل همکاری های فنی و اقتصادی بین دولت ایران و شوروی سابق، احداث کارخانه ذوب آهن مورد توافق قرار گرفت و موافقت نامه ای به امضاء رسید که در ۲۳ دی ماه ۱۳۴۴ به تصویب مجلس رسید. یکی از اصول این توافق نامه همکاری دولت شوروی در زمینه احداث کارخانه ذوب آهن در ایران بود. بر همین اساس شرکت ملی ذوب آهن ایران قراردادی با موسسه ( تیاژپروم اکسپورت شوروی ) برای تهیه طرح و تجهیزات لازم کارخانه و تجهیز معادن سنگ آهن و زغال سنگ و سنگ آهک منعقد کرد.  کارشناسان شوروی با توجه به محدودیت منابع مالی و مواد اولیه خصوصاً ذخایر شناخته شده زغال سنگ،  ظرفیت کارخانه را در فاز اول ۵۵۰ هزار تن فولاد در سال تعیین کردند که مورد موافقت  قرار گرفت.

متعاقباً کارشناسان ایرانی و شوروی اطراف شهر اصفهان را از نظر استحکام طبقات زمین، موقعیت محل از نظر زلزله، تامین آب، انرژی الکتریکی و مواد اولیه، خطوط ارتباطی، عوامل فنی و اقتصادی اجتماعی مورد بررسی قرار دادند. در نتیجه مطالعات صورت گرفته، منطقه ای موسوم به  دشت طبس واقع در ۴۵ کیلومتری جنوب غربی اصفهان برای احداث کارخانه مناسب تشخیص داده شده و قطعیت یافت.

آغاز مراحل اولیه تأسیس ذوب آهن اصفهان

 عملیات اجرایی ساخت واحدهای مختلف کارخانه از سال ۱۳۴۶ آغاز و با ایجاد کارگاه های کک سازی، اگلومراسیون و کوره بلند شماره ۱ در نیمه اول دی ماه ۱۳۵۰ ،  بهره برداری از مجتمع با تولید چدن آغاز شد و تولید محصولات فولادی  نیز با راه اندازی بخش فولاد سازی و مهندسی نورد در دی ماه ۱۳۵۱ با ظرفیت ۵۵۰ هزار تن در سال شروع شد.  متعاقب آن در سال ۱۳۵۱ کارهای ساختمانی و اجرایی طرح توسعه برای رسیدن به ظرفیت یک میلیون تن فولاد در سال با احداث کوره بلند شماره ۲ و توسعه بخش های مختلف آگلومراسیون،  کک سازی، فولاد سازی، نورد و …. شروع گردید. و عملیات ساختمانی کمپلکس چدن در سال ۱۳۵۷ به اتمام رسید.

 

دوره های آموزشی تحلیل فاندامنتال آکادمی بورس پشوتن:

 

تحلیل بنیادی ذوب: فعالیت اصلی شرکت

ذوب آهن اصفهان در حال حاضر ظرفیت تولید ۲/۸۰۰/۰۰۰  تن انواع محصولات فولادی به شرح ترکیب نمودار زیر را دارد.

ترکیب محصولات تولیدی ذوب آهن اصفهان

 

ترکیب سهام داران عمده:

ترکیب سهام داران عمده ذوب آهن اصفهان

 

تحلیل بنیادی ذوب: طرح های توسعه شرکت

طبق صورت های مالی ۶ ماهه سال ۹۹، این شرکت برنامه ی احداث و توسعه موارد زیر را دارد:

تحلیل بنیادی ذوب: طرح های توسعه شرکت

 

برنامه راهبردی اعلامی شرکت:

شرکت ذوب آهن اصفهان با هدف حفظ سهم تولید خود در فولاد کشور ، برنامه های ارتقاء بهره وری ، توسعه زیر ساخت های ظرفیت های تولید را در دستور کار قرار داده و با عنایت به عملکرد تاکنون ، شرکت حداکثر توان خود را در تولید و عرضه محصولات بر اساس برنامه تنظیم شده برای سال جاری در دستور کار خود دارد.

 

تحلیل بنیادی ذوب: نکات مهم فروش

درشش ماهه دوم سال جاری نسبت به ۶ ماهه اول ، قیمت محصولات فولادی متاثر از نوسانات نرخ ارز ، شرایط بازار و مصوبات نهادهای نظارتی ، نوسان در قیمت دور از انتظار نخواهد بود.. همچنین نرخ های فروش صادراتی متاثر از نرخ های جهانی شمش می باشد.

نکات مهم بهای تمام شده:

پیش بینی میگردد سایر عوامل قیمت تمام شده محصولات متناسب با نرخ تورم افزایش یابد. نرخ های خرید مواد اولیه بر اساس درصد های مورد توافق با شرکت ھای معدنی (که تابع نرخ میانگین فروش شمش فولاد خوزستان می باشد) برآورد شده است .

تغییرات هزینه های عمومی ، اداری ، تشکیلاتی و خالص سایر درآمدها (هزینه ها)ی عملیاتی

تغییرات ھزینه ھای عمومی، اداری، تشکیلاتی درسال جاری نسبت به سال قبل در چارچوب قوانین و مقررات جاری می باشد.

 

تحلیل بنیادی ذوب: هزینه مالی

در سال ۱۳۹۹ جهت تامین منابع مالی شرکت موارد زیر پیش بینی میگردد:

-بروز رسانی و تجدید تسهیلات قبلی شرکت در بانک های صادرات ایران (۵۰۰۰میلیارد ریال ) و پاسارگاد (۱۵۷۰۰میلیارد ریال)جمعاً ۲۰۷۰۰میلیارد ریال

– پیش بینی تهاتر حداقل مبلغ ۲۵۰۰۰میلیارد ریال از بدهی های بانکی شرکت با مطالبات سازمان تامین اجتماعی از دولت (بند “و” تبصره ۵ قانون بودجه کل کشور)

-کاهش هزینه های مالی (از طریق برنامه ریزی جهت تسویه و یا بروز رسانی بدهی های بانکی و همچنین جایگزینی تسهیلات گذشته با تسهیلاتی که هزینه کمتری برای شرکت در بر دارند.)

– تامین منابع از طریق بازار سرمایه به مبلغ ۵۰۰۰میلیارد ریال از محل انتشار اوراق مرابحه

-دریافت تسهیلات جدید در سال ۱۳۹۹ جمعاً به مبلغ ۵۰۰۰ میلیارد ریال

 

سایر برنامه های با اهمیت شرکت

مانده تسهیلات ارزی در تاریخ ترازنامه بمبلغ ۸،۸۰۲،۷۸۳ یورو مربوط به تسهیلات بانک توسعه صادرات جهت خرید مواد اولیه می‌باشد.

 

ریسک های شرکت:

ریسک نوسانات نرخ ارز

این ریسک به طور مستقیم در مبلغ درآمد فروش محصولات شرکت به دلیل فروش صادراتی و همچنین بهای تمام شده به دلیل تامین بخشی از نیازها در خارج کشور تاثیرگذار خواهد بود. نرخ سنگ آهن و فرمول قیمت گذاری وزارت صمت نیز از دیگر ریسک های این صنعت است.

 

تحلیل بنیادی ذوب: تحلیل SWOT

آنالیز SWOT ، روشی تحلیلی برای دسته‌بندی عوامل مهم درونی و بیرونی اثرگذار بر سازمان و راهبردها و آینده‌های ممکن و شناسایی توانایی‌ها، کاستی‌ها، فرصت‌ها و تهدیدها است. برای استفاده از تحلیل SWOT باید نقاط قوت، ضعف، فرصت و تهدید را، هر یک به صورت جداگانه و دقیق، فهرست کنیم. دو اصطلاح قوت و ضعف به وضعیت درونی کسب و کار اشاره دارند و فرصت و تهدید، از محیط بیرونی کسب و کار حرف می‌زنند. موارد مهم را در جدول زیر برای این نماد لیست می کنم:

نقاط قوت

کیفیت بالای محصولات

استانداردهای بین المللی تولید و محیطی

دسترسی به خوراک ارزان

تقاضای پر قدرت در داخل کشور

بزرگترین عرضه کننده تیرآهن و ریل در ایران

نقاط ضعف

ذخایر پایان خدمت کارکنان

قیمت گذاری سنگ آهن توسط دولت

استفاده از تکنولوژی کوره بلند

وابستگی به واردات برخی مواد اولیه

بدهی بالای شرکت

فرصت ها

گسترش بازارهای صادراتی

افزایش قیمت های جهانی

 

تهدید ها

حذف یارانه خوراک ارزان

گسترش شدید تحریم های بین المللی

نرخ بهره بالا در کشور

 

تحلیل بنیادی ذوب: نسبت های مالی

تحلیل بنیادی ذوب: حاشیه سود ناخالص

تحلیل بنیادی ذوب: حاشیه سود ناخالص

در بررسی صورت های مالی شرکتی در طی چند سال گذشته، ممکن است حاشیه سود ناخالص شرکت افزایش و یا کاهش یابد که این تغییرات ممکن است به دلایل زیر باشد:

۱- افزایش و یا کاهش قیمت محصول بر مبنای قیمت جهانی و نرخ تسعیر ارز

۲- افزایش و یا کاهش بهای تمام شده محصول (تحت تاثیر قیمت گذاری سنگ آهن و نرخ تسعیر ارز)

حاشیه سود ناخالص نشان دهنده عملکرد مدیریت در هزینه های تولید و همچنین فروش است. به نظر می رسد به دلیل افزایش ناگهانی نرخ فروش داخلی در ایران و همچنین افزایش نرخ ارز، حاشیه سود این شرکت در سال ۹۹ افزایش پیدا خواهد کرد، اما همان طور که در روند صعودی مشاهده می کنید، افزایش قیمت فروش محصولات این شرکت بیشتر از افزایش قیمت مواد اولیه این شرکت بوده که این امر به همراه بهینه سازی های صورت گرفته پروژه تزریق پودر ذغال(PCI) باعث افزایش حاشیه سود در چند سال اخیر شده است که پیش بینی می شود با لغو تحریم ها و افزایش قدرت چانه زنی و طرح های توسعه شرکت این نسبت در میان مدت بهتر نیز خواهد شد.

تحلیل بنیادی ذوب: حاشیه سود عملیاتی

تحلیل بنیادی ذوب: حاشیه سود عملیاتی

سود عملیاتی به تفاوت سود ناخالص و هزینه‌های عملیاتی (عمومی، اداری، توزیع، بازاریابی و فروش) اشاره دارد. نسبت سود عملیاتی به فروش همان حاشیه سود عملیاتی می‌باشد که در حقیقت به کنترل هزینه‌های عملیاتی در فرآیند سودآوری شرکت می‌پردازد و بیانگر این است که هرچه این نسبت بالاتر باشد میزان سودآوری شرکت و توانایی آن در کاهش هزینه‌های عملیاتی بیشتر است. هزینه های عمومی و ادراری و فروش (غیر مستقیم) به خوبی نسبت به تورم کنترل شده است اما متاسفانه به دلیل تورم رو به افزایش است که شرکت با سرمایه گذاری بر روی بهره وری نیروی کار و همچنین بهبود فرآیندها  به خوبی توانسته این هزینه ها را مدیریت کند. کاهش حاشیه سود عملیاتی سال گذشته به دلیل قیمت گذاری سازمان حمایت بوده است که در سال ۹۹ با افزایش قابل توجه قیمت فروش محصولات و همچنین تقاضای پر قدرت محصولات فولادی، باعث افزایش مناسب حاشیه سود شده است.

تحلیل بنیادی ذوب: حاشیه سود خالص

تحلیل بنیادی ذوب: حاشیه سود خالص

سود خالص نیز به تفاوت سود عملیاتی با اقلام خالص درآمدها و هزینه‌های غیرعملیاتی (مانند درآمدها و هزینه‌های مالی،سود و زیان فروش دارایی‌ها) و مالیات اشاره دارد. در حقیقت سود خالص میزان باقیمانده از سود شرکت پس از کسر تمامی هزینه‌هاست. متاسفانه شرکت به میزان بدهی را کنترل نکرده است و در سال ۹۹ نیز برنامه افزایش تسهیلات از بانک ها را دارد. در بخش “سایر سایر هزینه‌های عملیاتی” شرکت زیان تسعیر ارز شناسایی کرده است.

تحلیل بنیادی ذوب: سود خالص

تحلیل بنیادی ذوب: سود خالص

روند سودآوری شرکت در سال های گذشته رو به رشد بوده است اما به طور خاص در سال ۹۹ پیش بینی افزایش سودآوری این شرکت به بیشتر از خط روند به دلیل رشد بسیار زیاد قیمت فولاد در نیمه دوم سال و همچنین افزایش نرخ ارز هستیم.

تحلیل بنیادی ذوب: نرخ بازده دارایی یا ROA

تحلیل بنیادی ذوب: نرخ بازده دارایی یا ROA

بازده دارایی یا Return on Asset یک شاخص از چگونگی سودآوری شرکت وابسته به کل دارایی‌های آن شرکت می‌باشد. ROA یک ایده درباره مدیریت کارآمد در رابطه با استفاده از دارایی‌ها در جهت تولید سود (دارایی‌های مولد) به ما می‌دهد.ROA  به صورت درصد بیان می‌شود و بعضی اوقات به بازده سرمایه‌گذاری Return On Investment or ROI اشاره دارد. ROA به شما می‌گوید چه مقدار سود از دارایی‌های سرمایه‌گذاری شده بدست آمده است. ROA به شدت وابسته به صنعت می‌باشد و به این دلیل هنگامی که از ROA به عنوان مقیاسی برای مقایسه استفاده می‌شود بهتر است در برابر مقدار ROA های گذشته شرکت یا ROA شرکت مشابه‌ای مقایسه صورت پذیرد.

کل دارایی ها / درآمد خالص سالانه = بازده دارایی

در سال های گذشته این نماد بازدهی مناسبی نداشته که پیش بینی می شود در سال ۹۹ و ۱۴۰۰ بتواند بازدهی بر روی دارایی ها مناسب شود که با شیب ملایمی در حال افزایش است که نشان از مدیریت کارآمد در استفاده از دارایی ها برای تولید سود به ما می دهد. البته در نظر داشته باشید به دلیل تورم و عدم تجدید ارزیابی دارایی ها، این عدد می تواند کمی گمراه کننده باشد.

تحلیل بنیادی ذوب: نرخ بازده صاحبان سهام یا ROE

تحلیل بنیادی ذوب: نرخ بازده صاحبان سهام یا ROE

بازده حقوق صاحبان سهام- ROE معیاری از عملکرد مالی است که با تقسیم درآمد خالص بر سهم سهامداران بدست می‌آید. از آنجاییکه سهم سهامداران برابر با دارایی های شرکت منهای بدهی آن است، ROE می تواند بعنوان بازده دارایی خالص نیز در نظر گرفته شود به طور مشخص تا سال ۹۶ این شرکت برای سرمایه گذاری مناسب نبوده است و حتی در سال ۹۵ و قبل از آن نیز زیان ده بوده، اما به دلیل اقدامات اخیر مدیریت شرکت و همچنین افزایش قیمت فروش محصولات توانسته به سودآوری مناسبی دست پیدا کند.

تحلیل بنیادی ذوب: نسبت جاری

نسبت جاری (Current Ratio)  از تقسیم داراییهای جاری بر بدهیهای جاری بدست می آید. هر چقدر این نسبت بزرگتر باشد، قدرت بازپرداخت بدهی جاری افزایش می یابد و طلبکاران با اطمینان خاطر بیشتر وام یا خدمات یا کالا در اختیار شرکت قرار خواهند داد. خوشبختانه روند این نسبت صعودی است و در حال حاضر کمتر از ۲ می باشد که امیدوارم این روند صعودی  (خط طلایی) در سال های آینده تا رسیدن به عدد ۲ حفظ شود.

 

تحلیل بنیادی ذوب: پیش بینی سود ۹۹

تحلیل بنیادی ذوب: پیش بینی سود 99

تحلیل بنیادی ذوب: پیش بینی سود 99

تحلیل بنیادی ذوب: پیش بینی سود 99

طبق بررسی صورت های مالی سال های قبل، شش ماهه سال ۹۹ و همچنین آمار فروش شرکت تا مهرماه، با فرض تولید و فروش شرکت بر طبق سال گذشته در صورت های مالی حسابرسی شده سال ۹۸ پیش بینی سود هر سهم  حدود ۱۱۹ تومان برای هر سهم در سال ۹۹ را دارم.

 

پکیج های آموزشی تحلیل فاندامنتال آکادمی بورس پشوتن:

 

نتیجه گیری

بدون شک مدیریت شرکت در کنترل هزینه ها موفق بوده اما قیمت گذاری دولتی بر روی قیمت سنگ آهن تا حدود کمی بر روی درآمد شرکت موثر بوده است اما در کل سودآوری و فروش شرکت به دلیل تقاضای پر قدرت داخلی و خارجی مانند سال های گذشته ادامه دارد که این موضوع در نمودارها و نسبت ها کاملا آشکار است. یکی از دلایل پایین بودن حاشیه سود این شرکت، استفاده از تکنولوژی کوره بلند برای تولید فولاد است که با توجه به نیاز به واردات کک و همچنین مشکل در تامین سنگ آهن مرغوب در داخل کشور، باعث افت حاشیه سود شده است.

برای محاسبه سود سال آینده قیمت های فروش مهرماه با مقداری تعدیل در تورم لحاظ شده است که با توجه به چشم انداز افزایش قیمت محصولات فولادی و همچنین ارز نیمایی، رقم سود هر سهم فوق باید به عنوان کف سودآوری شرکت در نظر گرفته شود. هرگونه افزایش قیمت های جهانی یا نوسانات شدید ارز بر درآمد شرکت اثر گذار خواهد بود و به دقت این عوامل باید توسط معامله گران بازار بورس رصد شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X