تابلو خوانی چیست ؟ (آموزش تابلو خوانی در بورس)

تابلو خوانی چیست ؟ (آموزش تابلو خوانی در بورس)

در این مقاله قصد داریم نکات مفید­ و پایه­ ای تابلو خوانی در بورس را به شما مخاطبین گرامی آموزش دهیم.

قانون اصلی تابلو خوانی:

افزایش قیمت در صورتی که با رشد حجم معاملات همراه باشد، نشان دهنده ادامه روند صعودی است و در روند نزولی هم اگر حجم افزایش پیدا کند احتمالا موج نزولی قوی در راه است.

در سهم ­های کوچک درصورتی­که قیمت سهم و حجم معاملات هر دو روند صعودی داشته باشند، اما ناگهان حجم کم شود احتمالا روند صعودی رو به اتمام است و بازی سهم تمام است؛ اما در سهم­ های شرکت­ های بزرگ این اتفاق یک شوک منفی به سهم می­ دهد و احتمال دارد سهم دوباره رشد کند.

 

مفاهیم تابلو خوانی در بورس :

در ادامه چند مفهوم اساسی تابلو خوانی را شرح می دهیم:

 • پول هوشمند چیست؟

پول هوشمند سرمایه جدیدی است که به ‌عنوان سرمایه نهادی و هدفمند وارد سهم می­ شود و اساساً بازار توسط پول‌ هوشمند حرکت می‌کند. این پول توسط بازیگران به سهم ورود می ­کند.

 

 • نسبت خریداران به فروشندگان

این نسبت مهم ­ترین نسبتی است که خریداران و فروشندگان باید در هنگام خرید و فروش سهام به آن توجه کنند و اصولا یکی از روش ­های اینکه بدانیم چه سهمی را بخریم و بفروشیم، توجه به تعداد خریدار و فروشنده سهم است. زمانی که تعداد خریدار کمتر از فروشنده باشد، سهم سیگنال خرید صادر می­ کند؛ یعنی هر چه خریدار کمتر باشد قدرت خریداران بیشتر است(در واقع خریداران قدرت و پول زیادی دارند). برای مثال تصویر زیر قدرت بسیار زیاد خریداران را نشان می­ دهد و اگر تعداد خریداران بسیار کمتر از فروشندگان باشد، می ­تواند نوید بخش آغاز یک حرکت صعودی باشد.

نسبت خریداران به فروشندگان

برعکس، زمانی که تعداد خریداران بیشتر از فروشندگان باشد سهم سیگنال فروش صادر می­ کند.

فرض کنید سهمی در حمایت خودش قرار دارد؛ اگر نسبت­ های این سهم در این حمایت به نفع خریدار باشد، این سهم از روی حمایت روند صعودی خود را آغاز می­ کند؛ اما درصورتی­که نسبت­ ها در این قیمت­ ها به نفع فروشنده باشد احتمالا سهم حمایت خود را از دست می­ دهد. البته در بعضی موارد بازیگران با کدهای مختلف، قدرت را به سمت فروشنده سوق می­ دهند که تشخیص این نوع معاملات کمی مشکل است.

زمانی که پول هوشمند از سهم خارج می شود، احتمال اینکه دوباره وارد سهم شود کم است و احتمالا بازی سهم تمام است.

 

علائم خروج پول هوشمند:

 • روند صعودی بوده است.
 • یک روز از صف خرید یا درصد مثبت بالا شاهد رنج منفی سنگین هستیم.
 • در آن روز حجم بسیار سنگین تری از میانگین ماهانه را شاهد هستیم.
 • اگر این 4 مورد با هم اتفاق بیفتد به احتمال 99 درصد اسمارت مانی (پول هوشمند) از سهم خارج شده است.
 • در مقاومت­ ها منتظر چنین اتفاقی باشید.

 

علائم ورود پول هوشمند:

 • روند نزولی بوده است.
 • یک روز از صف فروش یا درصد منفی بالا شاهد رشد مثبت و قوی سهم باشیم.
 • در آن روز حجم معاملات بسیار بیشتر از میانگین ماهانه است.
 • نسبت خریدار به فروشنده به صورت قابل توجهی کم باشد.

 

 • اردر مخفی چیست؟

بسیاری از سهام‌داران با این مفهوم آشنا هستند اما کاربرد آن را نمی ­دانند. با استفاده از این اردر شما می­ توانید در زمان خرید و فروش سهام فقط 30 درصد از تعداد سهام را نمایش دهید. در واقع شما می‌توانید 30% از حجم مورد نظر را به نمایش قرار داده و 70% را مخفی ‌نمایید.

برای مثال شما قصد دارید 1000 سهم از یک شرکت را خریداری نمایید. در قسمت تعداد سهام، عدد 1000  را وارد کنید و در قسمت حجم ‌نمایشی عدد 300 را بنویسید.

کاربرد این اردر بیشتر برای بازیگردان سهم است، آن‌ها با استفاده از اردر مخفی شروع به جمع آوری سهم‌ می نمایند تا کسی متوجه حجم‌های مشکوک نشود، در غیر این صورت ممکن است خریداران خرد تحریک شوند و کار بازیگر سهم را مختل کنند.

 

 • نحوه بالا بردن سهم توسط بازیگردان چگونه است؟

زمانی که بازیگر تعداد سهام مورد نظرش را خریداری می‌کند و دیگر قصد ادامه خرید سهام را ندارد، برای ادامه بازی راس ساعت ۸:۳۰ صف سنگین‌ میلیونی، به‌ترتیب می چیند. سهام‌داران خرد با دیدن چنین صف سنگینی تصمیم می‌گیرند سهم خود را نفروخته و حتی سهم را بخرند و به این ترتیب از آن روز به بعد سهم به راحتی 5 درصد مثبت می شود؛ بازیگر این کار را تا زمانی که بخواهد انجام می دهد. زمانی که خریداران در صف خرید می‌روند، بازیگر کم کم شروع به عرضه می کند و از طرفی خودش دوباره در انتهای صف می رود؛ با این کار سهام او آرام آرام به سهام‌داران خرد منتقل می شود.

همواره توجه داشته باشید بازیگران کار خود را آرام آرام انجام می‌دهند و از همان ابتدا صف سنگینی نمی‌چینند؛ زیرا با این کار نوسان‌گیران و کسانی که قصد فروش سهم دارند را از تصمیمشان منصرف می‌کند و بازیگر نمی‌تواند تعداد سهام مورد نظر خود را بخرد، حتی ممکن است برای خرید سهام بیشتر مجبور شود رنج منفی بکشد و سهم را از دست نوسان‌گیران به چنگ آورد.

 

ریسک های بازار سرمایه (قسمت اول)

 

 • ریزش صف خرید چه تعبیری دارد؟

ریزش صف خرید در مقاومت های مهم موضوع بدی نیست؛ اما این ریزش در سقف تاریخی خطرناک است، مخصوصا اگر شرایط خروج پول هوشمند (که در بالا ذکر شد) برقرار باشد.

در حالت دیگر، زمانی که سهم روند نزولی داشته و سپس چند روز صف خرید شود و سپس سهم بریزد و حتی رنج منفی هم در سهم ایجاد شود، ریزش صف خرید بسیار خطرناک است.

 

 • ریزش صف فروش چه تعبیری دارد؟

جمع شدن صف فروش در حمایت‌ها به معنی استارت روند صعودی نیست، مگر اینکه شرایط ورود پول هوشمند هم برقرار باشد.

در حالت دیگر اگر سهمی که روندی صعودی داشته وارد فاز اصلاح شود و صف فروش تشکیل دهد؛ اما صف فروش به صورت قوی جمع شود و رنج مثبت در سهم کشیده شود، این ریزش صف فروش نشانه حرکتی صعودی است.

 

 • اردر ترس چیست؟

اردر ترس سفارشی است که برای ترساندن سهامداران گذاشته می­ شود، در این حالت بازیگردان سهم ابتدا مقداری سهم می­خرد و سپس برای جمع کردن سهم در قیمت پایین­تر، سفارش هایی در کف قیمت می­ گذارد، برخی سهامداران خرد با دیدن صف فروش دچار ترس و هیجان شده و به راحتی سهم خود را در اختیار بازیگردان می­گذارند.

اردر ترس

 

دوره آموزش تابلو خوانی پیشرفته

 

در این مقاله با تابلو خوانی و مفاهیم آن آشنا شدیم.

نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

(2) نظرات

 • امید آگوست 7, 2020 @ 1:41 ب.ظ

  مفید بود. سپاس

  • آکادمی پشوتن آگوست 9, 2020 @ 12:08 ق.ظ

   🙏🙏🙏

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X